تبلیغات
وبلاگ تحلیلی بصیرت نو

 
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
اگرچه اجرای دقیق و کامل برجام مسأله ای مهم است،‌ اما مهمتر از آن این است که دقت کنیم که کدام گروه ها و جریان ها درصدد حل مشکلات مردم هستند. به عبارت دیگر، از آنجا که ماهیت مشکلات کشور،‌ اقتصادی - معیشتی است، باید دید که کدام گروه‌ها و جریان‌ها دغدغه حل این مسائل را دارند و خود را برای حل این مشکلات آماده کرده اند.
پایگاه بصیرت / گروه سیاسی / مصطفی قربانی

مساله انتخابات و برجام دو موضوعی است که در این روزها سخت به یکدیگر پیوند خورده‌اند. یکی از سوالاتی که در این میان مطرح می‌گردد آن است که «نتیجه انتخابات چه تأثیری بر اجرای برجام خواهد داشت؟» این سؤال را می‌توان اینگونه تبیین کرد که برخی باتوجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی از یک سو و اجرای برجام از سوی دیگر، این بحث را مطرح می کنند که اگر طرفداران فلان جناح، پیروز انتخابات شوند و بتوانند حائز اکثریت کرسی های مجلس شورای اسلامی شوند، اجرای برجام لطمه خواهد خورد. در پاسخ باید به چند نکته اشاره کرد:

۱- اجرای برجام آغاز شده و پذیرش اجرای برجام، سیاست نظام است و اینگونه نیست که پیروزی یک جناح در انتخابات مجلس بتواند آن را به طور کامل منتفی کند.

۲- مسأله مهم که به نوعی نتیجه انتخابات هم در آن تأثیر می‌گذارد، کیفیت اجرای برجام است؛ در برجام یکسری امتیازات داده و یکسری امتیازات هم از طرف مقابل گرفته ایم و شرط اینکه طرف مقابل به تعهدات خود در قبال ما پایبند باشد، انسجام درونی و پایبندی بر مواضع خود در قبال دشمن است و گرنه با خوشبینی به دشمن و بزک کردن وی، چیزی عاید ملت نخواهد شد. به تعبیر عامیانه «اگر شل بگیری، سفت می‌خوری»، با خوش خیالی نمی‌توان به اجرای تعهدات دشمن در برجام امیدوار بود. بنابراین، مجلس مطلوبی که بتواند تضمین کننده اجرای برجام باشد و عامل قدرتی برای دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان باشد، مجلسی انقلابی و استکبارستیز و مجلسی است که آمریکا را دشمن درجه یک نظام اسلامی بداند و حاضر به پذیرش شرایط ظالمانه آمریکا نباشد.

۳- اصل مسأله ای که زمینه شکل گیری این بحث است، این است که برجام را حلال تام مشکلات کشور می‌دانند. ‌در صورتی که در خوشبینانه ترین حالت، برجام صرفاً می تواند نقش کاتالیزور در حل مشکلات کشور داشته باشد. بنابراین، اگرچه اجرای دقیق و کامل برجام مسأله ای مهم است،‌ اما مهمتر از آن این است که دقت کنیم که کدام گروه ها و جریان ها درصدد حل مشکلات مردم هستند. به عبارت دیگر، از آنجا که ماهیت مشکلات کشور،‌ اقتصادی - معیشتی است، باید دید که کدام گروه‌ها و جریان‌ها دغدغه حل این مسائل را دارند و خود را برای حل این مشکلات آماده کرده اند. چنانچه گروه و جریانی اینگونه ویژگی‌هایی داشته باشد، اجرای برجام و استفاده از امکاناتی که با اجرای برجام به دست می‌آید، می تواند به آن جریان در حل مشکلات کمک کند. در نقطه مقابل، چنانچه جریانی صرفاً تمام هم و غم خود را معطوف به اجرای برجام کند و انتظار داشته باشد که با ورود سرمایه و نیروی کار خارجی و... یا به تعبیری، «بین المللی شدن ایران» می توان مشکلات داخلی را حل کرد و خود چندان دغدغه حل مسائل، با نگاه به درون و بکارگیری استعدادها و ظرفیت های درونی، را ندارند،‌ اجرای کامل برجام هم نمی تواند چاره کار مشکلات کشور باشد.
طبقه بندی: سیاسی،
[ جمعه 7 اسفند 1394 ] [ 05:13 ب.ظ ] [ ع.ب دهقان ]
درباره وبلاگ

امکانات وب