تبلیغات
وبلاگ تحلیلی بصیرت نو

 
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

به نقل از پایگاه بصیرت؛ گروه سیاسی/ مسئولیت شاخص خوبی برای تعیین شخصیت افراد است. با درنظرگرفتن میزان مسئولیت پذیری انسانها، می‌توان وزن فكر، كار و منش آنان راتعیین كرد.آنكه نسبت به مشكلات، مقتضیات وحوادث جامعه خودبی تفاوت است، چگونه می تواند فردی وزین،آگاه، متعهد، دلسوز و منصف باشد؟ بی‌تفاوتی اشخاص نسبت به خود، خانواده، نزدیكان، بشریت، فرهنگ، دین وسرزمین گناهی نابخشودنی است. شرم آور است كه برخی، احساس مسئولیت رابه مفهوم دخالت درامور دیگران می دانند. درحالی كه دریك جامعه سالم ومشاركت جو همه مردم در قبال یكدیگر مسئولیت دارند. به عنوان مثال امربه معروف ونهی ازمنكر نشان دهنده نوعی مسئولیت، تعهد و خیرخواهی اجتماعی اشخاص در یك جامعه مدنی است.اگركسی به خوبی ها اهمیتی ندهد، از بدی‌ها بیزاری نجوید و برای گسترش نیكی ها در روی زمین تلاش نكند، چگونه می‌توان اسم او را آدم گذاشت؟ احساس تکلیف؛ اخلاص نیت و عمل برای خداست. در صورت عمل به این احساس همه‌ی مشکلات حل خواهد شد، همه‌ی راهها گشاده خواهد شد؛ رحمت الهی و کمک الهی شامل حال خواهد شد.آحاد مردم، مسئولین، غیر مسئولین، بخصوص جوانها، بخصوص کسانی که سخن و حرفشان تأثیر دارد، احساس مسئولیت حضور در صحنه را از دست ندهند. همه مسئولند. مسئولیت معنایش این نیست که اسلحه ببندیم، بیائیم توی خیابان راه برویم؛ در هر کاری که هستیم، احساس مسئولیت کنیم؛ مسئولیت دفاع از انقلاب و از نظام جمهوری اسلامی؛ یعنی از اسلام، یعنی از حقوق مردم، یعنی از عزت کشور.


در این مقاله به جوانب مختلف احساس مسئولیت در حد مختصر در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب می‌پردازیم.

 

ضرورت احساس مسئولیت

رهبر انقلاب ضمن بر شمردن ماهیت احساس مسئولیت از نگاه اسلام، احساس مسئول بودن را به تمام جوانب زندگی تسری می دهند و می فرمایند:"پایه‌ی این تفکّر، اعتقاد به مسئولیت انسان است؛ مسئولیت انسان. انسان موجودی است مسئول. نقطه‌ی مقابل این فکر، حالت احساس بی‌مسئولیتی، «ولش کن»، «برو خوش باش»، «به خودت بپرداز» است .مبانی دینی مستحکمی دارد. نه فقط مسئولیت در برابر خود و در برابر خانواده‌ی خود و نزدیکان خود - که این هست - بلکه مسئولیت در قبال حوادث زندگی؛ در قبال سرنوشت جهان، سرنوشت کشور و سرنوشت جامعه، چه مسلمان، چه غیر مسلمان. این احساس مسئولیت فقط نسبت به انسانهای هم‌عقیده و مسلِم و مؤمن نیست بلکه حتّی نسبت به غیر مسلمین و غیر مؤمنین هم احساس مسئولیت میکند. نقطه‌ی مقابلِ همان دَم‌غنیمتی، ولش کن و حالت تنبلی و حالت گریز از مسئولیت و مانند اینها است. این تفکّر مسئولیت انسان، جزو بینات اسلام است. یعنی هیچ‌کس نمیتواند در این تردید بکند که اسلام، انسان را این‌جور موجودی میداند: موجودی که مسئول است، کار از او خواسته شده است"(. ۱۳۹۳/۰۹/۰۶بیانات در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج مستضعفین)

 

احساس مسئولیت عنصر مهم  گفتمان سازی

رهبر انقلاب احساس مسئولیت را یکی از ارکان مهم گفتمان سازی می داند که از وظایف مهم پیامبران الهی بوده است:"این گفتمان‌سازی برای چیست؟ برای این است که اندیشه‌ی دینی، معرفت دینی در مخاطبان، در مردم، رشد پیدا کند. اندیشه‌ی دینی که رشد پیدا کرد، وقتی همراه با احساس مسئولیت باشد و تعهد باشد، عمل به وجود می‌آورد و همان چیزی می‌شود که پیغمبران دنبال آن بودند. فرهنگ صحیح، معرفت صحیح، در مواردی بیدارباش، در مواردی هشدار؛ این‌ها کارکردهای تبلیغ است؛ آثار و نتائجی است که بر تبلیغ مترتب می‌شود" (۱۳۸۸/۰۹/۲۲بیانات در دیدار با جمعی از طلاب و روحانیون)

 

عامل اصلی فتنه 88؛ بی مسئولیتی خواص

رهبر انقلاب اعتقاد دارند که اگر خواص موقعیت کشور را درک می کردند و به موقع مسئولیت خود را به صورت صحیح اجرا می کردند فتنه 88با این ابعاد به وجود نمی آمد"در تهران یک عده‌ای به نام بازاری آمدند در خیابانها اغتشاش کنند، فوراً بازاری‌های محترم با موقع‌شناسی اعلامیه دادند، اینها از ما نیستند. این کارِ درستی است. اگر هشیاری قشرهای مختلف مردم و موقع‌شناسی آنها بوقت به سراغشان بیاید، این باارزش است. این کار، کار باارزشی بود که انجام دادند. حرف من در فتنه‌ی ۸۸ هم همین بود. در فتنه‌ی ۸۸، چند روز بعد از انتخابات به آن عظمت، یک عده‌ای آمدند اظهار مخالفت کردند، یک عده هم از این فرصت استفاده کردند؛ سلاح گرفتند، کار را به آشوب و تشنج کشاندند، پایگاه بسیج را گلوله‌باران کردند. حرف ما این بود: آن کسانی که به نام آنها این کارها انجام میگرفت، باید همان وقت اعلامیه میدادند، اعلام بیزاری میکردند، میگفتند اینها از ما نیستند؛ اما نکردند. اگر این کار را میکردند، فتنه زودتر ریشه‌کن میشد؛ مسائل بعدی هم پیش نمی‌آمد. این هشیاری، موقع‌سنجی، لحظه را به حساب آوردن، خصوصیت برجسته و مهمی است که باید ملت ما در همه‌ی موارد متوجه باشند؛ آنجائی که دشمنی و توطئه‌ی دشمن حس میشود، به صورت لحظه‌ای باید همه حساسیت نشان بدهند."( ۱۳۹۱/۰۷/۱۹بیانات در اجتماع مردم بجنورد)

 

22بهمن تجلی احساس مسئولیت مردم

رهبر انقلاب اعتقاد راسخ دارند که احساس مسئولیت مردم با گذر زمان بیشتر می شود وبرای اثبات این حرف 22بهمن را مثال میزنند که هر سال با حضور چشمگیر مردم و به ویژه جوانان برگزار می شود و نتیجه می گیرند که اگر اتفاقی مثل دفاع مقدس پیش می آمد حضور مردم و جوانان بیشتر خواهد بود.ایشان فرمودند:"انسان وقتی نگاه می‌کند، می‌بیند آگاهی مردم، بصیرت مردم، احساس مسئولیت مردم در قبال نظام اسلامی، حقیقتاً بی‌نظیر است. با این احساس مسئولیت، با این احساس آمادگی، یقیناً اگر امروز یک حادثه‌ای مثل حادثه‌ی دفاع مقدس در کشور ما پیش می‌آمد، کسانی که وارد میدان می‌شدند، از آن روز که در دفاع مقدس جوانهای ما می‌آمدند، بیشتر خواهد بود و کمتر نخواهد بود.در اجتماعات عظیمی که تشکیل می‌شود، غالباً جوانها حضور دارند. در بیست و دوی بهمن، شما نمونه‌ی کم‌نظیرش را مشاهده کردید؛ چه در تهران، چه در بقیه‌ی شهرهااغلب این‌هائی که بودند، جوان بودند؛ اکثر این جمعیت، جوانها بودند. خوب، این نشان‌دهنده‌ی چیست؟ مردم احساس مسئولیت می‌کنند. این احساس مسئولیت مردم و بخصوص جوانها، بعد از گذشت سی و یک سال از انقلاب، خیلی حادثه‌ی عظیمی است؛ خیلی حادثه‌ی بزرگی است" (۱۳۸۸/۱۲/۶ بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری)

 

احساس مسئولیت عامل اقتدار نیروهای مسلح

تاریخ نه چندان دور بشریت نشان داده است که صرف داشتن امکانات پیشرفته نظامی باعث پیروزی یک کشور نمی شود به عنوان مثال جنگ 51روزه اخیر غزه مدعی این موضوع است که ایمان و فهم مسئولیت افراد عامل اطی پیروزیهاست.رهبر انقلاب احساس مسئولیت و فهم آن را به همراه عزم و ایمان علمل اصلی اقتدار یک ملت میداند.ایشان می فرمایند:"جمعیت زیاد در نیروهای مسلّح یا حتّی تجهیزات پیشرفته یا حتی آموزشهای روزآمد به‌تنهایی کافی نیستند که نیروهای مسلّح متعلّق به یک کشور و ملّت را موجب توانایی و اقتدار آن ملت قرار بدهند؛ لازم است ایمان باشد، عزم باشد، احساس مسئولیت باشد، فهم حقیقتِ مسئولیت نیروهای مسلح وجود داشته باشد؛ اینها است که میتواند نیروهای مسلّح را به‌معنای واقعی کلمه رکن اقتدار یک ملّت قرار بدهد"(.۱۳۹۳/۰۸/۲۶بیانات در هشتمین مراسم دانش‌آموختگی‌ دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش)

 

مسئولیت هنر تمدن ساز در مواجهه با تمدن غرب

همانطور که شاهد هستیم در عصر جهانی شدن و تقابل فرهنگ ها ،فرهنگی پیروز است که از امکانات بیشتری برخوردار است.آمریکا نیز سعی می کند جهانی شدن را در قالب آمریکایی شدن به جهان عرضه کند یکی از این راه ها استفاده از هنر به ویژه سینماست.برگزاری جشنواره های مختلف مانند جایزه اسکار که همزمان در بیش از 100کشور دنیا به صورت زنده پخش می شود از ارکان نفوذ فرهنگی آمریکاست.رهبر انقلاب می فرماید:"یکی از نکاتی که باید در مواجهه‌ی با دنیای غرب کاملاً به آن توجه داشت، عامل و ابزار هنری است که در اختیار غربی‌هاست. اینها از هنر حداکثر استفاده را کرده‌اند برای ترویج این فرهنگ غلط و منحط و هویت‌سوز؛ بخصوص از هنرهای نمایشی، بخصوص از سینما حداکثر استفاده را کرده‌اند. اینها به صورت پروژه‌ای یک ملت را تحت مطالعه قرار میدهند، نقاط ضعفش را پیدا میکنند، از روان‌شناس و جامعه‌شناس و مورخ و هنرمند و اینها استفاده میکنند، راههای تسلط بر این ملت را پیدا میکنند؛ بعد به فیلمساز، به فلان بنگاه هنری در هالیوود سفارش میکنند که بسازد و میسازد. چند سال پیش از این در خبرها بود که در بعضی از کشورهای بزرگ اروپائی تصمیم گرفته شد که با فیلمهای آمریکائی مقابله شود. آنها مسلمان نیستند، اما آنها هم احساس خطر میکردند؛ آنها هم احساس تهاجم میکردند. نسبت به کشورهای اسلامی البته بیشتر، و در مورد کشور انقلابی ما هم به طور ویژه؛ نگاه میکنند، باید به اینها توجه داشت. سلیقه‌سازی میکنند، فرهنگ‌سازی میکنند؛ بعد از آنکه سلیقه‌ها را عوض کردند، ذائقه‌ها را عوض کردند، آن وقت اگر احتیاج به زر و زور بود، دلارها را وارد میکند، نیروهای نظامی و ژنرالها را وارد میکنند. این، شیوه‌ی حرکت غربی‌هاست؛ باید مراقب بود. باید همه احساس کنند که مسئولیت ایجاد تمدن اسلامی نوین بر دوش آنهاست؛ و یکی از حدود و ثغور این کار، مواجهه‌ی با تمدن غرب است، به صورتی که تقلید از آن انجام نگیرد" (۱۳۹۱/۰۷/۲۳بیانات در دیدار جوانان استان خراسان شمالی)

 

مسئولیتشناسی آحاد مردم عامل پیشرفت های بیشتر

پیشرفت کشورها مدیون اتحاد بین تمامی آحاد ملت است نمی شود گروه خاصی زحمت بکشد و بقیه استفاده کنند.با توجه به شرایط خاص کشور ما برای پیشرفت اتحاد و همدلی و مسئولیت شناسی بیش از هر زمان دیگر جلوه پیدا می کند در این ارتباط رهبر انقلاب فرمودند:"کشور ما، ملت ما در یک عرصه‌ی رویاروئی بزرگی با موانع حضور دارد و در این عرصه‌ی رویاروئی، کشور احساس ضعف نمیکند. ما احساس ناتوانی نمیکنیم؛ احساس قدرت و توانائی میکنیم؛ میدانیم که با تلاش میتوان همه‌ی این موانع را از بین برد. برخی از موانع، موانع طبیعی است؛ با این موانع طبیعی به شکلی باید برخورد کرد و با آنها زورآزمائی کرد. بعضی از موانع، موانع تحمیلی است، موانع سیاسی است، مشکلاتی است که دشمنان پیشرفت این کشور در برابر راه این مردم به صورت مانع ایجاد میکنند؛ با اینها به شکل دیگری باید برخورد کرد.در این عرصه‌ی رویاروئی و رزم انسانی و جنگ اراده‌ها، آنچه که میتواند تعیین‌کننده باشد، عبارت است از تصمیم و اراده و بصیرت و روشن‌بینی شما مردم عزیز. وحدت ملت ایران، وظیفه‌شناسی و مسئولیت‌شناسی آحاد مردم میتواند ما را به پیشرفتهای بیشتری برساند"(.۱۳۹۱/۰۷/۲۲بیانات در اجتماع مردم اسفراین‌)

 

 13آبان نماد احساس مسئولیت جوانان دانش آموز

جوانان یک کشور موتور محرکه هر کشور هستند؛پیروزی یا شکست.جوانان ایرانی در تاریخ نشان دادند که انسان های موقعیت شناسی هستند در جریان انقلاب ،دفاع مقدس و عرصه ی جنگ نرم جوانان نماد مسئولیت شناسی هستند.رهبر انقلاب در این موضوع فرمودند"احساس تعهد، روحیه‌ی انقلابی، احساس مسئولیت ناشی از روشن‌بینی و بصیرت به اینجا رسیده که جوان دانش‌آموزِ این ملت وسط میدان می‌آید، سینه‌ی خودش را سپر میکند، از همه‌ی آرزوهای جوانی‌اش میگذرد، برای اینکه آرمانهای بزرگ و هدفهای الهی و اسلامی را در جامعه تحقق ببخشد. این هم حادثه‌ی بزرگ دیگری بود که در سال ۵۷ اتفاق افتاد؛ مفهوم بسیار عظیم دیگری که پشت سر کلمه‌ی سیزده آبان قرار دارد. سیزده آبان نماد اینهاست"(.۱۳۸۹/۰۸/۱۲بیانات در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه ۱۳ آبان)

 

احساس مسئولیت به فرهنگ مهمتر از مسائل اقتصادی است

رهبر انقلاب ضمن مهم دانستن اقتصاد، مسائل فرهنگی را مهم تر ارزیابی می کنند و می فرمایند"(مسئله‌ی مهمی که در ذهن بنده همیشه هستو مورد دغدغه‌ی افراد است، مسئله‌ی فرهنگ است؛ مهم است. مسئله‌ی فرهنگ از مسائل اقتصادی مهمتر است، از مسائل سیاسی مهمتر است. فرهنگ عبارت است از آن درک، برداشت، فهم، معتقَد و باور انسانها و روحیات و خلقیات آنها در زندگی؛ آنهائی است که انسان را به کار وادار میکند. فرهنگ حاکم بر یک کشور مثلًا اگر چنانچه فرهنگ مسئولیت‌پذیری بود، این عمل مردم را هدایت میکند. مسئولیت‌پذیری، تزریق مسئولیت‌پذیری و هدیه کردن او به ارواح مردم، به افکار مردم و روحیات مردم، این تقویت فرهنگ است. ایثارگری، وجدان کاری، انضباط، تعاون اجتماعی، سازگاری اجتماعی، پرهیز از اسراف، اصلاح الگوی مصرف، روحیه‌ی قناعت، استحکام در آنچه که تولید میکنیم؛ اینها فرهنگ است. اینها را باید در مردم تقویت کرد. درست‌کاری، زنده نگه داشتن اندیشه‌های امام و انقلاب، روحیه‌ی انسجام و اتحاد اسلامیتعصب متقابل مثبت نسبت به یکدیگر داشتن، که در عرض گستره‌ی امت اسلامی هم همین جور است. اینها فرهنگ است. یکی از آنها هم البته فرهنگ عفاف و فرهنگ ساده‌زیستی است"(.۱۳۸۹/۰۶/۲۵بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری)

 

حفظ هویت ایرانی - اسلامی مسئولیت مهم دانشمندان و مجاهدان

رهبر انقلاب حفظ و ثبت خاطرات دفاع مقدس را به عنوان هویت اسلامی ملت ایران از مسئولیت های مهم دانشمندان و مجاهدان بزرگ دانست و فرمودند:"یکی از چیزهائی که در حفظ همین مرز هویت ملی تأثیر زیاد دارد، عبارت است از حفظ خاطرات آن دوران دفاع مقدس و دوران باشکوه. این که در شهر شما یک بانوی مسلمان و شجاع در مقام دفاع میتواند سرباز دشمن را اسیر کند و نیروی مهاجم را به خاک و خون بکشد، این را نگه دارید و برای خودتان حفظ کنید. این که این شهر توانسته است در سخت‌ترین شرائط در مقابل تهاجم دشمن بایستد، این را برای خودتان نگه دارید و حفظ کنید.. این حفظ هویت اسلامی ملت ایران آنقدر اهمیت دارد که برای آن، مردان بزرگ، دانشمندان بزرگ، مجاهدان بزرگ، شخصیتهای برجسته باید احساس مسئولیت کنند"(.۱۳۹۰/۰۷/۲۳بیانات در اجتماع مردم گیلان‌غرب)
طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: اندیشه های امام خامنه ای، احساس مسئولیت، هویت ایرانی، مسئولیت، بصیرت،
[ پنجشنبه 7 اسفند 1393 ] [ 05:12 ب.ظ ] [ ع.ب دهقان ]
نظرات
درباره وبلاگ

امکانات وب